Co to jest zawał serca?

Z każdym biciem twoje serce pompuje krew bogatą w tlen do aorty, największej tętnicy w organizmie. Krew ta płynie coraz mniejszymi tętnicami i tętniczkami, aż do małych naczyń włosowatych, doprowadzając tlen i składniki odżywcze do każdej komórki Twojego ciała.

Twoje serce, jak każdy inny organ i tkanka również potrzebuje krwi bogatej w tlen i jest w nią zaopatrzone przez tętnice wieńcowe. Kiedy starzejemy się, nasze tętnice stają się pogrubione i zostają zwężone przez odkładającą się blaszkę miażdżycową, przepływ krwi staje się utrudniony. Upośledzenie przepływu krwi przez tętnice wieńcowe nazywa się chorobą wieńcową (link do artykułu).

Zawał serca jest spowodowany zablokowaniem jednej z tętnic wieńcowych (prawej lub lewej) przez skrzep krwi. W takiej sytuacji komórki mięśnia sercowego nie otrzymują tlenu, co prowadzi do zniszczeń i śmierci tkanki mięśnia sercowego.

Gdy mięsień sercowy zostanie pozbawiony tlenu, nieodwracalne obrażenia mogą powstać w ciągu 20 do 30 minut. W rzeczywistości połowa zgonów z powodu ataków serca występuje w ciągu pierwszej godziny. Dlatego ważna jest natychmiastowa reakcja i otrzymanie pomocy medycznej, gdy objawy sugerują zawał serca.

 

Objawy zawału serca? Co robić w przypadku ich rozpoznania?

 

  • Dyskomfort w klatce piersiowej — często opisywany jako miażdżący ból, ściskanie
  • Dyskomfort w innych obszarach górnych partii ciała — ból lub dyskomfort w ramionach, plecach, szyi lub szczęce
  • Skrócenie oddechu
  • Nudności, zawroty głowy, zimne poty

 

Są to podstawowe objawy charakterystyczne dla zawału serca. Należy jednak pamiętać, że objawy nie zawsze są typowe. Zwłaszcza u kobiet mogą wystąpić nietypowe objawy, co sprawia, że podróż do szpitala jest opóźniona.

Również nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie.

 

Co robić podczas zawału serca?

Jeśli rozpoznamy jeden lub kilka objawów przedstawionych powyżej i nie ustępują one przez 10 minut, należy wezwać pogotowie lub jak najszybciej odwieźć osobę do szpitala. Nie należy próbować zaprowadzić chorej osoby do szpitala pieszo, chyba że znajdujemy się w sytuacji kryzysowej i nie ma innego wyjścia.

 

Często osoba, która doświadcza objawów , może mówić, że nie chce iść do szpitala i że to nie jest zawał serca, w takich przypadkach nie powinniśmy odpuszczać i nalegać na zawiezienie jej do szpitala lub wezwanie karetki. Najważniejsze jest szybkie działanie.

Osoby zaprzeczają i odrzucają myśl, że może być to zawał serca. Zawał serca może się przydarzyć również u ludzi młodych lub takich, które uważają, że są całkowicie zdrowe.

 

Przyczyny zawału serca 1

 

1. Miażdżyca

Miażdżyca jest podstawową przyczyną prawie wszystkich zawałów serca. Choroba ta to nagromadzenie tłustej substancji na wewnętrznych ściankach tętnic wieńcowych. Płytki te są niestabilne i mogą pęknąć. Odczepiona płytka wraz ze skrzepem krwi może zablokować tętnicę wieńcową i doprowadzić do zawału serca. Gromadzenie się płytki miażdżycowej na ścianach tętnic to proces długotrwały i trwa całe nasze życia, nawet w dzieciństwie. Wiele czynników wpływa na tworzenie się blaszki miażdżycowej, jednym z nich jest poziom cholesterolu.

 

2. Cholesterol

Cholesterol jest woskową, tłuszczową substancją obecną we wszystkich tkankach każdego

człowieka. Cholesterol występuje u wszystkich zwierząt, a więc we wszystkich pokarmach pochodzenia zwierzęcego w tym mięso, jaja, ser i nabiał. Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To jest używany do produkcji niektórych hormonów, jest niezbędnym składnikiem błon komórkowych, jest niezbędny do tworzenia soli żółciowych.

Ważne jest, aby kontrolować poziom cholesterolu, który może być produkowany w naszej wątrobie oraz duże jego ilości dostarczamy w naszej diecie.

Do transportu cholesterolu potrzebne nam są cząsteczki zwane lipoproteinami, powstające w wątrobie, transportują cholesterol i inne tłuszcze przez krwiobieg do miejsca, w którym są potrzebne.

Wyróżniamy trzy lipoproteiny:

  • lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości (VLDL)
  • lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL)
  • lipoproteiny o dużej gęstości (HDL).

Większość cholesterolu jest transportowana przez LDL do komórek. Jednak problemy

występują, gdy mamy zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL we krwi, co prowadzi do złogów cholesterolu w ścianach tętnic, inicjując tworzenie się płytek miażdżycowych.

Lipoproteina HDL również transportuje cholesterol, jednak jej celem jest usuwanie nadmiaru cholesterolu z krwi z powrotem do wątroby.

Ponieważ podwyższony poziom cholesterolu we krwi przyczynia się do rozwoju miażdżycy, obniżenie poziomu cholesterolu może pomóc w zapobieganiu zawałom serca.

 

3. Trójglicerydy

Trójglicerydy stanowią formę przechowywania tłuszczu w organizmie. Cząsteczki te są obecne w jedzeniu i są produkowane przez wątrobę. Jeśli poziom trójglicerydów we krwi jest podwyższony, rośnie ryzyko ataku serca. Ponadto podwyższony poziom trójglicerydów związany jest z niskim poziomem cholesterolu HDL. Wysoki poziom trójglicerydów może zmienić rozmiar, gęstość i skład cząstek LDL, co może powodować miażdżycę tętnic.

 

4. Zapalenie tętnic

Połowa wszystkich zawałów serca występuje u osób z prawidłowym poziomem cholesterolu, u których nie występują czynniki ryzyka takie, jak np. Palenie czy otyłość. Inną przyczyną zawału serca jest stan zapalny w obrębie ścian tętnic. Przewlekłe zapalenie ścian tętnic powoduje rozwój miażdżycy i wzrost ryzyka zawału mięśnia sercowego.

Białko C — reaktywne CRP jest wytwarzane przez wątrobę i jest oznaką przewlekłego zapalenia w organizmie. Wysoki poziom CRP może wskazywać na zapalenie tętnic. Zapalenie tętnic powoduje, że blaszka miażdżycowa jest niestabilna i zwiększa prawdopodobieństwo jej pęknięcia.

 

5. Skrzep krwi

Podczas pęknięcia blaszko miażdżycowej, organizm wysyła płytki krwi, które zbierają się na ścianie tętnicy, jest to znak dla białek tworzących skrzepy krwi do działania. Jeśli utworzony przez nie skrzep krwi całkowicie zablokuje przepływ tętnicy wieńcowej następuje zawał serca.

 

6. Skurcz tętnicy wieńcowej

W niektórych przypadkach atak serca jest wywoływany przez silny skurcz tętnicy wieńcowej. Podczas skurczu, tętnice zwężają się, a przepływ krwi zostaje ograniczony, a nawet całkowicie zatrzymany. Przyczyny skurczów są zazwyczaj nieznane, ale mogą być spowodowane paleniem papierosów, silnym stresem lub zażywaniem kokainy.

 

  1. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/heart-attack