Pytania użytkownikówKategoria: Choroby sercowo-naczynioweJakie problemy zdrowotne wiążą się z wysokim ciśnieniem krwi?
Klaudia Wawrzyniak Personel zapytał 1 rok temu

Jakie problemy zdrowotne wiążą się z wysokim ciśnieniem krwi?

1 odpowiedzi
Kamil odpowiedział 1 rok temu

Miażdżyca: choroba tętnic spowodowana nagromadzeniem materiału tłuszczowego na wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych; nadciśnienie przyczynia się do tego nagromadzenia, zwiększając nacisk i siłę na ściany tętnic.
Choroba serca: Niewydolność serca (serce nie jest wystarczająco silne, aby odpowiednio pompować krew), choroba niedokrwienna serca (tkanka serca nie ma wystarczającej ilości krwi i tlenu), a nadciśnienie kardiomiopatia przerostowa (pogrubienie, nieprawidłowo funkcjonujący mięsień sercowy) są powiązane z wysokim ciśnieniem krwi.
Choroba nerek: Nadciśnienie może uszkodzić naczynia krwionośne i filtry w nerkach, tak że nerki nie mogą prawidłowo wydalać odpadów. Choroba nerek może również powodować wysokie ciśnienie krwi, gdy elektrolity (w tym sód) nie mogą być odpowiednio wydzielane z organizmu.
Udar: Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do udaru mózgu, albo przyczyniać się do procesu miażdżycy tętnic (co może prowadzić do zatkania i / lub skrzepów), albo osłabiając ścianę naczyń krwionośnych i powodując ich pęknięcie.
Choroba oczu: Nadciśnienie może uszkodzić bardzo małe naczynia krwionośne w siatkówce.

Twoja odpowiedź